ANASAYFA > SİSTEME KATILIM >
Sisteme Katılım

BAŞVURU

Sistem hakkında bilgi almak ve sisteme katılmak için, bireysel emeklilik şirketlerine ve bireysel emeklilik aracılarına başvurabilirsiniz.

FİNANSAL ANALİZ
Bireysel emeklilik aracıları, sisteme girme kararınız etkileyecek hususlar hakkında bilgi vererek, emekliliğe yönelik beklentilerinize, gelir düzeyinize ve yaşınıza en uygun ürünü tercih etmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

SÖZLEŞME

Bireysel emeklilik aracısı tarafından size önerilen veya kendi seçeceğiniz plan ve fonları belirledikten sonra, Emeklilik Sözleşmesi Teklif Formunu doldurmanız gerekmektedir. Şirketin İnternet sitesi, çağrı merkezi veya şirketçe yetkilendirilen çağrı merkezi aracılığıyla sunulan teklifler için ise, emeklilik sözleşmesine, emeklilik planına ve sisteme ilişkin gerekli bilgilerin tarafınıza verildiğini teyit ederek teklifi çağrı merkezi veya elektronik imza aracılığıyla onaylamanız gerekmektedir.

Bu teklif ile kişisel bilgileriniz alınarak Emeklilik Sözleşmesi düzenlenecektir. Emeklilik Sözleşmesi, teklif şirket tarafından reddedilmediği takdirde varsa blokaj süresinin tamamlanmasını müteakip, katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer.

BİRİKİM

Ödediğiniz katkı payları, bireysel emeklilik hesabınıza kaydedilerek seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilir. Sistemde kaldığınız süre boyunca birikimleriniz bireysel emeklilik hesabınızda izlenir ve bu hesaba ilişkin her türlü bilgi düzenli olarak size iletilir.

EMEKLİLİK

En az 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Emekliliğe hak kazandığınızda, emeklilik hesabınızdaki birikiminizi toplu olarak veya belirli bir program çerçevesinde emeklilik şirketinizden alabileceğiniz gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortasıyla ömür boyu veya belirli süreler için düzenli olarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.